Izolacje pionowe
strukturalne bezwykopowe

Izolacje pionowe odgrywają istotną rolę w ochronie podziemnej części budynku, która jest zagłębiona w ziemi. Ich głównym celem jest zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci przez boczną ścianę budynku, znajdującą się poniżej poziomu gruntu.

Innowacyjną metodą odtwarzania izolacji pionowej jest izolacja pionowa strukturalna, która eliminuje konieczność wykopywania wokół budynku, odtwarzania schodów, chodników oraz ponoszenia z tym związanych kosztów i utrudnień.

Podziemne części budynku mają stały kontakt z wilgotnym podłożem. Jeśli budynek nie jest odpowiednio uszczelniony lub istniejące uszczelnienie nie spełnia swojej roli, wilgoć z podłoża może swobodnie przenikać do materiałów budowlanych i prowadzić do znacznych uszkodzeń tynków oraz struktury ścian.

Proces izolacji pionowej struktur budynku.

Izolację pionową strukturalną wykonuje się poprzez nawiercanie siatki otworów rozmieszczonych w równych odstępach, co 20-25 cm, w zależności od zasolenia muru na całym obszarze objętym izolacją. Dzięki temu, równocześnie uzyskuje się izolację poziomą i pionową, bez konieczności wykopywania murów. Głębokość otworu wynosi grubość muru minus 5 centymetrów. Przez te otwory wprowadza się preparat iniekcyjny, składający się z środka izolacyjnego. Składniki mieszanki iniekcyjnej przenikają do przestrzeni kapilarnych i odkładają się w nich w postaci nierozpuszczalnych w wodzie związków. Otwór iniekcyjny zostaje wypełniony betonem połączonym z substancją izolacyjną. Korzystnym efektem ubocznym jest kilkukrotne wzmocnienie wytrzymałości muru poprzez użycie betonu o wysokich parametrach wytrzymałości. W ten sposób uzyskuje się trwałą i skuteczną blokadę przeciwwilgociową, rozwiązującą problem wilgotnych murów. Prace można wykonywać niezależnie od zasolenia i wilgotności murów. Metoda ta została zaaprobowana przez Państwowy Zakład Higieny w Warszawie do stosowania w budownictwie bez ograniczeń zdrowotnych